X
تبلیغات
طوفان شن

رنجر

طوفان شن

طوفان شن چیست ؟

کویر را خوب بشناسید تا زنده بمانید

http://www.raf.mod.uk/rafcms/mediafiles/gallery/AFDF1785_1143_EC82_2E837FFF12AC9759/Chinnok-in-sandstorm-1.jpg

توفان شن

برای اولین بار بود که به صحرا می رفتم . صبح زود از مقر فرماندهی با سه دستگاه پاجرو با کلیه لوازمات به سمت خارج از شهر طبس رفتیم . در حدود سه ساعت در راه بودیم و به از سه ساعت در یک جاده فرعی به عمق کویر طبس رفتیم و دو ساعت در راه بودیم حدود ظهر ماشین جلویی که فرمانده در آن بود ایستاد و گفت این جا خوب است . در آنجا چادر زدیم و بعد از چادر زدن و آمار گرفتن موقع نهار بود ، نهار که چه عرض کنم فقط چند شکلات و یک عدد کنسرو لوبیا . بعد از نهار هم یک هلی کوپتر که ستاد فرماندهی آمده بود ما را به عمق کویر برد و چتر بازی شروع شد . حدود ساعت 7 یا 8 شب به محل چادر ها باز گشتیم و بعد از شام موقع خواب بود . من تنها بیرون چادر آسمان را نگاه می کردم و به فکر های زیادی از سرم می گذشت . هعه جا بسیار ساکت و سرد بود اما کم کم باد ملایمی وزیدن گرفت که من به داخل چادر رفتم . نمی دانم ساعت چند بود که ناگهان حس کردم دیگر چادری وجود ندارد و باد پتو ها را هم از سرمان کند. آری طوفان شن همه چیز را نابود کرد و ما به داخل ماشین رفتیم.

توفان شن عبارت است از صعود پرقدرت شن و ذرات گرد و غبار در اثر بادهاي سخت و توفاني كه به سمت ارتفاعات به حركت درميآيد. توفانهاي شن اغلب در مناطقي از کوير که فاقد پوشش گياهي هستند و يا بخاطر استفاده بي رويه , زمين پوشش گياهي خود را از دست داده است روي مي دهند . زمين عاري از گياه و وزش بادهاي با سرعت زياد مهمترين عوامل تشکيل اين نوع توفانها هستند . بهره برداري بي رويه بمنظور تامين سوخت، وقوع خشکسالي هاي پياپي و نيز کاهش سطح سفره آبهاي زيرزميني منجر به گسترش بيابانها و حرکت ماسه هاي روان مي گردد . توفان شن، پديده‌اي طبيعي و اقليمي است كه در مناطق خشك و نيمه خشك امري بسيار رايج است.
اين توفان بيشتر زماني كه جبهه هواي ناگهاني درحال عبور است يا زماني كه نيروي باد از ميزان آستانه خود بيشتر مي‌شود شن و گرد و خاك را در سطح خشك به هوا بلند مي‌كند. ذرات گرد و خاك با حركت و تعليق خود باعث فرسايش و ساييدگي تدريجي زمين و خاك از محلي شده و در محلي ديگر ته نشين مي‌شوند

اقدامات قبل از وقوع توفان شن

هنگام وزش شديد باد از رفتن به نواحي كويري و صحرا خودداري كنيد.

قبل از رفتن به مناطقي كه خطر توفان شن دارد از وضعيت آب و هوا باخبر شويد.

اشتباه ما را نکنید از محکم بودن چادر ها در زمین اطمینان حاصل کنید .


اقدامات حين وقوع توفان شن


خونسردي خود را حفظ كنيد.

اگر دچار توفان شن شديد و در جهت وزش باد قرارنگيريد.

تا اتمام توفان پشت گياهان، بوته‌ها يا صخره‌ها پناه بگيريد.

چشم‌ها، سر و صورت و دهان خود را بطور كامل بپوشانيد، اين ذرات مي‌تواند آسيب‌هاي بسيار جدي به چشم‌ها وارد نمايد.

مراقب باشيد چرا كه ذرات گرد و غبار به ريه‌ها و سيستم تنفسي انسان‌ها و حيوانات صدمات جدي وارد مي‌آورد.

اغلب، توفان‌هاي شن بيش از چند دقيقه طول نمي‌كشند ولي همين چند دقيقه مي‌تواند، خسارات و صدمات فراواني به بار آورد.

http://www.blackfive.net/photos/uncategorized/8599.jpg

اگر در حال رانندگي هستيد

سعي كنيد در صورت امكان از رانندگي در توفان شن خودداري كنيد.

به علت کم شدن زياد شعاع ديد با احتياط كامل برانيد.

داخل خودرو بمانيد و بيرون از آن نرويد.

سر خودروي خود را در جهت وزش باد قرار داده و آن را خاموش كنيد.

گهگاه خودروي خود را روشن كرده و مسافتي كوتاه را به سمت جلو برانيد.

درصورت انباشته شدن شن‌ها روي خودرو، هر از گاهي از آن پياده شده در حاليكه سر و صورت خود را كاملاً پوشانده‌ايد، شن و ماسه‌ها را كنار بزنيد.ر نجر باید در طوفان شن حواسش را بخوبی جمع کند زیرا مشکلات یک رنجر در طوفان شن بسیار بیشتر از افراد عادی است .

رنجر در طوفان کر و کور است و نمی تواند بخوبی ببیند و یا هدف گیری کند . او در طوفان شن نمی تواند بخوبی نفس بکشد و بشنود . برای افراد عادی این مسئله اهمیت چندانی ندارد ولی این مسائل برای یک رنجر ممکن است باعث مرگ وی یا اطرافیانش شود . اسلحه ژ-3 در طوفان شن قفل می کند پس اگر به عملیات صحرایی می روید حدالامکان سعی کنید از بردن ژ-3 و بخصوص تیر بار ژ-3 خوداری کنید . زرات شن در لابه لای قطعات این اسلحه گیر می کند و مانع از عمل رفت و بر گشت می شود . لوازم ضروری عملیات در کویر مانند عینک و ماسک می توانند بسیار موثر باشند. سعی کنید در موقع طوفان شن یقه و سر آستین های خود را بخوبی ببندید تا شن وارد لباس شما نشود چون این عمل باعث ناراحتی شما می شود و تمرکز شما را در هنگام تیر اندازی به هم می زند.


+ نوشته شده در ۲۸/۱۰/۱۳۸۹ساعت ۲۰:۱۸ توسط سید پیمان دسته : نظر(1)