X
تبلیغات
سپاه ثار الله

رنجر

سپاه ثار الله

سپاه ثار الله

( ضد شورش سپاه )

سلام بر حافظان نظم و امنیت سرزمین مقدس ایران که در عرصه نظم و امنیت از نثار خونشان نیز دریغ نکرده اند و در برقراری امنیت شایسه از جان مایه گذاشته اند . تا خفاشان شب پرست حتی تصور باطل اختلال در نظم جامع را در سر نپرورانند .

http://dc269.4shared.com/img/363015447/ed50ae36/s7/0.8133301851663084/abfd2e1bc131258ccbca30f59ad552.jpg

قرارگاه ثارالله یکی از قرارگاه‌های عملیاتی سپاه پاسداران است که وظیفه آن، مدیریت امنیت پایتخت و دیگر شهرهای استان تهران است. در حقیقت فرمانده این قرارگاه، فرماندار نظامی تهران است. این قرارگاه مهمترین واحد امنیتی درون سپاه است و فرمانده آن معمولا یکی از سه مقام ارشد سپاه است ولی مسوولیت اصلی قرارگاه برعهده خود فرمانده کل سپاه است. قرارگاه ثارالله در صورت بروز بحران به تشخیص شورای عالی امنیت ملی و تصویب مقام رهبری، مسئولیت برقراری امنیت شهر تهران را عهده‌دار می‌شود، ولی در شرایط عادی این مسئولیت برعهده نیروی انتظامی است.

مرکز قرارگاه ثارالله در خیابان سئول تهران است.

از سال ۱۳۷۴ سپاه پاسداران و مشخصاً قرارگاه ثارالله ماموریت یافتند در صورت بروز بحران مسئولیت امنیت پایتخت را برعهده گیرند. از ابتدای تشکیل این قرارگاه در سال ۱۳۷۴ تا پیش از حوادث انتخابات ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ تعیین شرایط ویژه و سپردن مسئولیت امنیت پایتخت به این قرارگاه سه بار اتفاق افتاد؛ در جریان تجمع‌ها و شورش‌های خیابانی اسلامشهر در سال ۷۴، ۱۸ تیر ۷۸ و تجمع و شورش‌های خیابانی ۱۸ تیرماه ۱۳۸۲.

http://www.tabnak.ir/files/fa/news/1387/8/25/19947_252.jpg

در دو دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، عزیز جعفری که در آن ‏زمان فرمانده نیروی زمینی سپاه بود، فرماندهی این قرارگاه را هم برعهده داشت. در زمان تحصن نمایندگان مجلس ششم، او در نامه‌ای به رهبری و روسای سه قوه، تحصن را مقدمه کودتا خوانده ‏و خواهان مجوز برخورد رسمی قرارگاه با نمایندگان شده بود.

در سال ۸۴ پس از انتقال سردار جعفری به دفتر فرماندهی کل قوا، سردار زاهدی که جایگزین او در ‏فرماندهی نیروی زمینی شده بود، همزمان فرماندهی قرارگاه ثارالله را برعهده گرفت. در تیر ۱۳۸۷ سردار حجازی قائم‌مقام فرمانده سپاه، باز هم با حفظ سمت به عنوان فرمانده قرارگاه ثارالله منصوب ‏شد.

زیرمجموعه‌های این قرارگاه شامل سپاه محمد رسول‌الله متشکل از نیروهای کادر و وظیفه سپاه و گردان‌های عاشورا و ‏الزهرا شامل نیروهای داوطب مرد و زنی که در قالب بسیج مساجد، ادارات، دانشگاه‌ها، مدارس ‏و ... سازماندهی شده‌اند، می‌باشد. سپاه استان تهران (سپاه سیدالشهدا) -که یکی از 47 سپاه استانی است که در سال ۱۳۸۷ تشکیل شد- دیگر سپاه استان تهران است.

در ۱۹ و ۲۰ مهرماه ۱۳۸۷ رزمایشی به نام «رزمایش عاشقان ‏ولایت» به فرماندهی قرارگاه ثارالله و با شرکت این دو سپاه و گردان‌های بسیج در تهران، کرج، اسلامشهر، شهرری، رباط کریم ‏و ورامین با هدف ایجاد هماهنگی میان نیروهای داوطلب و کادر ‏نظامی برای انجام عملیات‌های درون‌شهری برگزار شد.


+ نوشته شده در ۱۴/۱۱/۱۳۸۹ساعت ۱۸:۴۹ توسط سید پیمان دسته : نظر(3)