X
تبلیغات
نیروی زمینی ارتش

رنجر

نیروی زمینی ارتش

نیروی زمینی ارتش

IRAN ARMY
ERTH FORCE-(مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا فرمودند:
بدون شک بخش مهمی از افتخارات ارتش مربوط به نیروی زمینی قهرمان بوده است )-
اینان فاتحان بیدار همیشه حاضر از شمال پارس تا جنوب و خلیج همیشه فارس اند . هستند بی شکستن ، بی هراس مصمم و استوار .

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2007/11/311179_orig.jpg

نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران از افسران (وظیفه و استخدامی) و درجه‌داران (وظیفه و استخدامی) و سربازان (وظیفه) تشکیل شده‌است. افسران استخدامی در دانشگاه افسری امام علی واقع در تهران تحصیل می‌کنند و در این دانشگاه علاوه بر یادگیری دروس علمی روز و فنون نظامی به دوره‌هایی نظیر رنجر و کماندو و رزم در کوهستان و اردوگاههای تابستانی و زمستانی اعزام می‌شوند.

دوره رنجر در شیراز و طی چندین مرحله در مرکز پیاده شیراز و دشت ابرقو و استان کهکلویه بویر احمد(و احتمالاً شهر قدیم کلگه کهنه) برگزار می‌گردد.

دوره کماندو در لشگرک تهران و در کوه‌های اطراف تهران برگزار می‌گردد و دوره اردوگاه زمستانی نیز در امامزاده هاشم تهران برگزار می‌گردد. رسته‌های پیاده، زرهی، توپخانه، اردونانس، عمران و استحکامات، بهداری، قضائی، جنگ الکترونیک، اداری، ترابری، دارایی، دژبانی و... از رسته‌های فعلی نیروی زمینی هستند.
با این وجود قسمت بزرگی از نیروی انسانی مورد نیاز، توسط نظام خدمت وظیفه عمومی تامین می‌شود. تمامی پسران (اولاد ذکور) واجد شرایط سربازی در جمهوری اسلامی ایران بعد از به پایان رساندن تحصیل با شرایط ذیل به این خدمت فراخوانده می‌شوند:

  • زیر دیپلم: سرباز
  • دیپلم بدون کد: سرجوخه
  • دیپلم کددار: گروهبان‌سوم
  • فوق دیپلم: گرهبان‌یکم
  • لیسانس: ستوان دو
  • فوق لیسانس و دکترا: ستوان‌یکم

تمامی نیروهای وظیفه یک دوره حدودا دو ماهه را آموزش می‌بینند تا با جنگ‌افزارهای عمومی و همینطور برخی اطلاعات آشنا شوند. که برای گروههای مختلف متفاوت است. اما به طور مستمر و بخصوص در زمینه ارتش جمهوری اسلامی ایران - نیروی زمینی - برای لیسانس و فوق لیسانس این دوره مرکز آموزش ۰۱(صفر یک) در افسریه و فوق دیپلم در مرکز آموزش ۰۲(صفر دو) برگزار می‌شود.

که بعد از این دوره سربازانی که مدرکشان مورد نیاز ارتش است به طور مستقیم به یگانهای مورد نیاز فرستاده می‌شوند و دیگر سربازان به دوره کد یا دوره‌ای که در آن به طور تخصصی با یکی از رسته‌ها آشنا شوند. که مراکز بسیاری دارد از جمله مرکز آموزش پیاده شیراز، مرکز آموزش زرهی شیراز، مرکز آموزش تکاوری لشگرک، مرکز آموزش توپخانه اصفهان، دانشکده پدافند هوایی شاهین شهر، مرکز آموزش مخابرات (مرامخ)، مرکز آموزش پشتیبانی (مراپش) به طور کلی تقسیم بندی وظیفه‌ها در این مراکز به تفکیک رشته تحصیلی در دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد می‌باشد.

فرماندهی ارتش :
نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به اختصار نزاجا گفته می‌شود و فرماندهی آن به عهده امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان می‌باشد و ستاد فرماندهی آن نیز در منطقه لویزان تهران (چهار راه مینی سیتی) واقع بوده که محدوده وسیعی را شامل می‌شود. قسمتی از ستاد که توسط دیواری تبدیل به پادگانی جداگانه گشته، معاونت تحقیقات و جهاد خودکفایی نزاجا نامیده می‌شود که تمامی طرح‌های تحقیقاتی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آنجا و زیر نظر متخصصان (که اکثراً افسران نیروی وظیفه می‌باشند) مورد بررسی قرار می‌گیرند و در طی مراحل تحقیقاتی، جهت استفاده در ارتش به مرحله تولید می‌رسند.

جستار های وابسته :

+ نوشته شده در ۲۳/۳/۱۳۹۰ساعت ۱۸:۲۳ توسط سید پیمان دسته : نظر(1)