X
تبلیغات
odon

رنجر

odon

واحد ویژه ضد تروریستی روسیه
ODON

ODON یک واحد ویژه ضد تروریستی است که زیر نظر وزارت کشور روسیه فعالیت می کند . آنها به ماشین های قطبی معروف هستندو در کارشان وارد هستند. در دوران شوروی سابق نام آنها باعث عصبی شدن گروهک های چچنی و معترضان بلغاری می شد. دلیل معروف بودن این واحد صرفا به دلیل سیاسی بودن آنها است. مشهور ترین فرد این واحد آقای ویلادیمر پوتین است که در گذشته عضو این واحد بوده است.

http://www.javanblog.com/uploads/r/12061481246.jpg

آنها همیشه بر این مساله تاکید می کنند که دانا و هوشیار هستند و رمز موفقیت خود را در این دو عامل می دانند. آنها بسیار در کار خود سخت و مقرراتی هستند و اگر به آنها وظیفه ای محول شود به هر شکلی شده آن را به پایان می رسانند.
شکل گیری آنها بر می گردد به المپیک سال 1980 مسکو که قرار شد در این المپیک امنیت ورزشکاران و مردم را تامین کنند بدین ترتیب این واحد شکل گرفت ولی به مرور زمان با عملیات های مختلف در طول جنگ سرد و همچنین در کشور های اروپای شرقی از آنها افرادی متخصص ساخت. تخصص آنها بیشتر شامل عملیات های ضد تروریستی ، ضد گروگان گیری و ضد شورش است. در سال 1989 به عنوان یک واحد کامل عملیاتی در آمدند و در زیر مجموعه نیرو های امنیتی وزارت کشور قرار گرفتند. آنها نظامی نیستند بلکه همانند نیرو های STAW ایلات متحده جز نیرو های شبه نظامی هستند. در سال 1991 به وزارت کشور لیتوانی حمله کردند و موجب شدند چندین کشته و زخمی بر روی دست آنها باقی بماند هر چند این اقدام بسیار مورد انتقاد قرار گرفت ولی معروفیت آنها را دو چندان کرد و نام آنها در مجامع بین المللی بر زبان ها انداخت. همچنین عملیات های بسیاری در کشور هایی چون گرجستان ، چچن ، بلغارستان و بقیه کشور های تحت سلطه شوروی داشتند و الان هم عملیات های ضد تروریستی و مبارزه با مخالفان حکومت روسیه را بر عهده دارند. تاج افتخار عملیات های آنها یک عملیات ضربتی در سال 2007 بر علیه تجمع همجنس بازان بود که از تجمع آنها جلو گیری کردند و الحق کار درستی بود.
برای جذب نیرو همانند دانشگاه های افسری ایران تست های پزشکی و روانشناسی سختی از افراد متقاضی می گیرند و سالم ترین افراد را انتخاب می کنند.
آموزش های آنها شامل تمرین با انواع سلاح های گرم و سرد می باشد ولی اغلب سلاح های سرد آنها شامل پاقو ، باتوم و ساپرکا (SAPERKA) می باشد . ساپرکا معروفترین سلاح سرد آنها است . ساپرکا  یک بیلچه مخصوص است که لبه های آن مانند چاقو عمل می کند و نوک آن تیر است و می توان آن را پرتاب کرد . از انواع سلاح های گرم هم استفاده می کنند چون عملیات آنها گسترده است ولی سلاح سازمانی آنها AK-47 افسانه ای است و از کلت معروف ماکاروف استفاده می کنند.
به دلیل گستردگی سطح عملیات ها از انواع خودرو ها استفاده می کنند و خودرو سازمانی مشخصی ندارند. آموزش بدنی آنها هم شامل فنون هابکیدو ، جودو  و بوکس است . لباس سازمانی آنها مشخصا آبی پلنگی است ولی در عملیات ها با توجه به نوع عملیات از لباس های خاصی استفاده می کنند مثلا در صحرا های افغانستان لباس خاکی و در عملیات های ضد گروگان گیری از لباس سیاه استفاده می کنند . در کل یک نیرو کارکشته و متخصص هستند و  افراد عضو آن معمولا با نفوذ هستند و در آینده به رده های بالای حکومتی می رسند از طرفی چون جز نیرو های نظامی نیستند محدودیت های این یگان ها شامل حال آنها نمی شود .
زمانی که شوروی فروپاشی کرد واحد هایی از این دسته که در اوکراین خدمت می کردند یک واحد مشابه آن در اوکراین تشکیل دادند و نام آن را برکوت گذاشتد (BERKUT) که وظایف آن همانند ODON است .
+ نوشته شده در ۲۶/۳/۱۳۹۱ساعت ۰۰:۳۷ توسط سید پیمان دسته : نظر(1)