X
تبلیغات
جنگ شش روزه

رنجر

جنگ شش روزه

دلیل شکست کشور های عربی از اسرائیل
اشتباهات کشور های عربی
(ایران چنین اشباهاتی را ندارد)


هیچ گاه خاطره شکست تلخ کشور های عربی در دهه 60 میلادی از رژیم اسرائیل فراموش نمی شود. اسرائیل به تنهایی توانست در ظرف مدت چندین روز تعدادی از کشور های عربی را شکست دهد. مصر ،سوریه و اردن همگی جز بازنده های این جنگ بودند . ولی آیا اگر جنگی بین ایران و اسرائیل رخ دهد ایران هم سرنوشتی مانند این کشور ها خواهد داشت ؟
قطعا چنین نخواهد بود چون ایران هرگز اشتباهات این کشور ها را تکرار نمی کند و در ضمن نیرو های ایرانی جز قوی ترین نیرو های دنیا محسوب می شوند. ولی سوال اینجاست که این اشتباهات چه هستند و چه عواملی را نباید تکرار کرد تا بتوان اسرائیل را به زانو در آورد؟ با ما باشید تا دلایل ضعف کشور های عربی و نقاط قوت ایران را بررسی کنیم.

http://images.bestwebbuys.com/muze/books/91/9780786170791.jpg
در دهه 60 میلادی جمعی از کشور های عربی تصمیم گرفتند تا برای حمایت از برادران عرب خود با هم متحد شوند و متجاوزان اسرائیلی را بیرون کنند . همان طور که در جنگ ایران و عراق به برادران عرب خود کمک کردند و بعد از جنگ صدام را دست تنها گذاشتند. پس اولین اشکال اعراب این است که سر حرف و هدف خود نمی مانند و اتحاد آنها ، هیچ گاه اتحاد درستی نیست . از صدر اسلام هم چنین بوده . هیچ گاه در طول تاریخ اعراب باهم اتحاد درستی نداشتند و بر سر اهداف و آرمان خود پا فشاری نکردند . ولی ایرانیان را در نظر بگیرید که در طول تاریخ چقدر بر سر اعتقادات خود ایستادند و مقاومت کردند.خوب بگذریم ، اولین دلیل شکست اعراب اتحاد نا درست بود ولی سایر دلایل چه بودند؟
زمانی که کشور های متحد عربی به اسرائیل حمله کردند هر یک می خواستند پیروزی شکست اسرائیل را به نام خود ثبت کنند و هر یک بطور جداگانه به اسرائیل حمله کردند. اصلا  نقشه جنگی مناسبی طرح نشده بود . در آن زمان مصر یکی از مجهز ترین ارتش های دنیا را داشت ولی از اسرائیل شکست خورد . زمانی که جنگ به صحرای سینا کشیده شد ، مصری ها هیچ اطلاعات و آگاهی نسبت به محیط و اقلیم صحرا های خود نداشتند و نمی دانستند که کجای صحرا برای عبور تانک و خودرو های زرهی مناسب است و کجای آن به دلیل شن های روان نا مناسب است ولی اسرائیلی ها از ماه ها قبل نقشه های مناسبی از صحرا سینا آماده کرده بودند که نشان می داد چه جایی برای عبور لشگر ها مناسب است . یعنی اسرائیلی ها از مصری ها بهتر کشورشان را می شناختند. مورد بعدی این بود که اسرائیلی ها از ماه ها قبل به سربازان خود می آموختند که چطور در شن زار های کویر رانندگی کنند و در آن گیر نکنند و مصری ها از این مورد هم  از اسرائیلی ها عقب بودند. مصر در آن زمان لشگر زرهی خود را به پیشرفته ترین تانک دنیا مجهز کرده بود، تانک T-55 شوروی یک از بهترین تانک های آن روز بود ولی مخصوص زمین های گلی و یخی روسیه طراحی شده بود و در کویر بسیار ضعیف عمل می کرد . در مقابل اسرائیلی ها تانک قدیمی شرمن انگلیسی را داشتند که مر بوط به جنگ جهانی دوم بود . اما طراحی آن کاملا مناسب کویر بود . اسرائیلی ها زنجیر های تانک را تعویض کردند و به جای آن زنجیر های جدید مخصوص شن زار ها را روی آن قرار دادند . در ضمن روی بدنه تانک یک لایه رنگ ضد حریق قرار داند و توپ آن را از 75MM به توپ های 105MM ارتقا داند و آن را کاملا مناسب نبرد کویری کردند. درست مثل بعثی های متجاوز که در طول جنگ تحمیلی هواپیمای سوپر اتاندارد فرانسوی داشتند ولی استفاده از آن را بلد نبودند مصری ها هم استفاده از تانک پیشرفته T-55 را بلد نبودند . پس در نتیجه اسرائیل یک قدم جلو افتاد .ظرف مدت کوتاهی تمامی لشگر های زرهی و پیاده مصر نابود و زمین گیر شدند. هواپیما های اسرائیلی آنها را با بنزین می سوزاندند .

http://www.theoldphotoalbum.com/images/2010/04/the-yom-kippur-war-part-15/Yom-Kippur-War-281.jpg
تانک t-55 مصری که در شن گیر کرده

http://media-1.web.britannica.com/eb-media/21/99921-004-D0EDFD59.jpg
تانک های سوپر شرمن اسرائیلی که با دقت از شن ها عبور می کنند (1967 )


ناپلئون معتقد بود که مهمترین چیز برای پیروزی یک سپاه آذوقه است ولی این حرف فقط در اروپا درست است . مهمترین چیز در خاور میانه آب نوشیدنی است. اسرائیلی ها از مدت ها پیش تمرین می کردند تا روزانه به مقدار 20 لیتر آب بنوشند و مقررات سختی در این باره دارند. اما افسرا خوشتیپ مصری با لباس های زیبا خود فقط در مهمانی ها خوش می گذرانندند و فقط کار دفتری را رسیدگی می کردند و در هوای گرم و سوزان صحرای سینا از پا در آمدند . بسیاری از مصری ها از بی آبی تسلیم شدند ولی اسرائیلی ها از عقب آب شرب لشگر های خود را تامین می کردند.

http://egyptianpows.net/wp-content/uploads/2007/03/3321356.jpg
 بدین ترتیب مصری ها شکست خوردند. بسیاری از فرماندهان مصری معتقد هستند که در آن روز ها حتی فرصت جنگیدن نداشتند و اگر یک نقشه از قبل تعیین شده داشتند و با هم متحد عمل می کردند پیروز می شدند ولی قبل از این که بخواهند خود را تکان دهند در 4 روز شکست خوردند .
حال نوبت سوریه بود . سوری ها دارای مرز های کوهستانی با اسرائیلی ها هستند . بلندی های جولا که در هر کیلومتر از آن چندین توپخانه مخفی در زیر کوه ها وجود داشت و نفوذ اسرائیلی ها به آنجا بطوری غیر ممکن بود . ولی اسرائیلی ها همانند مصر از کوه های جولان هم نقشه برداری قبلی داشتند و می دانستند از چه راه های می توانند پیشروی کنند و شایعه است که مکان توپخانه های سوریه ای از قبل توسط جاسوسان اسرائیلی لو رفته بود و قبل از حمله اسرائیلی ها ابتدا توسط جنگنده های اسرائیلی بمباران شدند. سرویس های اطلاعاتی موساد از مدت ها قبل به دنبال جمع آوری اطلاعات از سایر کشور های همسایه خود بودند . در ضمن در این عملیات اسرائیلی ها از اسلحه یوزی استفاده می کردند که بسیار مناسب جنگ های داخل سنگر است ولی سوریه ای ها ak-47 داشتند که استفاده از آن در فاصله نزدیک و در داخل سنگر کمی مشکل است . به همین دلیل بلندی های جولان هم در یک نبرد سخت و تلفات بسیار زیاد به تصرف اسرائیل در آمد.

http://pix.avaxnews.com/avaxnews/2b/1f/00001f2b_medium.jpeg
تانک های اسرائیلی در بلندی های جولان سوریه

در کل این که اعراب اشتباهات بسیاری داشتند . از قبل آماده نبودند، کار کردن با اسلحه و تجهیزات مدرن  را بلد نبودند ، قدرت واکنش سریع را نداشتند ، با هم متحد نبوند و هر گز تحت یک ارتش متحد به اسرائیل حمله نکردند . هر یک از آنها می خواست افتخار پیروزی را به نام خود ثبت کند. سرویس های اطلاعاتی ضعیفی داشتند. ومهمتر از همه یک فرمانده و رهبر مشترک نداشتند.
http://www.fardanews.com/files/fa/news/1386/10/26/10992_529.jpg
ردیاب موشکی ساخته شده توسط مهندسان ایرانی

ولی در کل این که ، ما ایرانی ها همیشه آماده هستیم . هر هفته و یا حتی هر روز به نیرو های بسیجی خود آموزش می دهیم ، ما برای هدف خود ارزش قائل هستیم  و برای مشهور شدن نمی جنگیم بلکه برای اعتقاد خود می جنگیم . فرماندهان نظامی ما از هر جهت کار کشته و کار بلد میدان های حنگ هستند. ما تجربه هشت سال جنگ را داریم. ما نسبت اقلیم خود و سایر اقلیم های دنیا اشراف داریم و سربازان خود را در شرایط مختلف آب و هوایی آموزش می دهیم . و مهمتر از همه ما یک رهبر داریم و همگی متحدانه از او دستور می گیریم . ارتش و سپاه و بسیج همگی یکپارچه عمل می کنیم  نه مثل اعراب که هر یک برای خود عمل می کردند . سرویس های اطلاعاتی ایران به حق جز یکی از بهترین سرویس های اطلاعاتی دنیا هستند. تجهیزات و سلاح های ما ساخت دست خودمان است و می توانیم از آنها به بهترین شکل استفاده کنیم و نقاط ضعف و قوت سلاح های خود را می دانیم . ما برای جذب نیرو بیشترین سختگیری ها را داریم تا هر کسی وارد سیستم نیرو های مسلح ما نشود و ورود جاسوسان به نیرو های مسلح را به حداقل رساندیم .نه مانند اعراب که هر کسی را به استخدام نیرو های خود در می آوردند.ما علاوه بر ارتش سپاه را داریم که تمام نیرو های آن جانبرکفانه تا آخر ایستاده اند. پس با این تفاصیل ما خیلی بیشتر از اعراب آماده نبرد هستیم  و دلیلی برای شکست نداریم .

http://www.javanblog.com/uploads/r/12062171222.jpg
ما تا آخر ایستاده ایم


+ نوشته شده در ۳۱/۳/۱۳۹۱ساعت ۱۸:۴۶ توسط سید پیمان دسته : نظر(5)